A vesefejlődési rendellenességek korai felismerésében igen jelentős szerepet játszott a terhességi ultrahangvizsgálatok elterjedése és a születést követően elvégzett újszülöttkori ultrahang szűrővizsgálatok elvégzése. Olyan anatómiai eltéréseket lehet ezeknek a vizsgálatoknak a segítségével felfedezni, melyek részben műtéttel korrigálhatók a vese további károsodása előtt, másrészt a diagnosztizált elváltozások miatt folyamatos szakorvosi kontroll alakítható ki.
Vesehiány
Tünetek: Az egyoldali vesehiány nem okoz tüneteket. Ultrahang szűrővizsgálat kapcsán fedezik fel. A hiányzó vese működésének kompenzálása miatt többnyire megnagyobbodott.
Ok: Fejlődési rendellenesség következtében az egyik oldali vese hiányzik. (Kétoldali hiány az élettel nem összeegyeztethető rendellenesség.)
Az elváltozás ismeretének azért van jelentősége, mert a meglévő egy vese egészségére, épségére fokozottan vigyázni kell, hiszen akár sérülés, akár betegség következtében fellépő károsodása a szervezet egyik méregtelenítési funkciójának csökkenéséhez, vagy akár elégtelenségéhez vezethet, és a krónikus veseelégtelenség miatt gyógyszeres és vesepótló kezelést kell bevezetni.
Rendellenes fejlődésű vese
Tünetek: A születés után nem okoz gondot, de a későbbiekben visszatérően jelentkezhetnek húgyúti fertőzések, és a rendellenes fejlődésű vese magas vérnyomás kialakulásához vezethet.
Ok: Az egyik oldali vese nagysága elmarad a normálistól és a veseszövet működése sem teljes mértékű. Ebben az esetben is az ép vese a kieső funkció pótlása miatt megnagyobbodott és igyekszik fenntartani a normális vesefunkciót.
Rendszeres szakorvosi ellenőrzés, a visszatérő húgyúti fertőzések kezelése. A magas vérnyomásbetegség kialakulása szükségessé teheti a károsodott vese eltávolítását.
Rendellenes helyzetű vese
Tünet: Újszülöttkorban ultrahang vizsgálat során mellékleletként szokták felfedezni.
Ok: A vese a magzati élet során elkerül a normális helyéről és a hasüreg más helyén található. Az elváltozás vesemedence-gyulladásra, vesekőképződésre, valamint vizeléskor a vizelet húgyhólyagból vissza, a vesék felé történő visszaáramlására is hajlamosít. A rendellenes helyen lévő vese a hasat ért sérülések kapcsán könnyebben sérülhet, ezért is hasznos az elváltozás ismerete.
Rendszeres szakorvosi ellenőrzés javasolt a vesefunkció megítéléséhez, a szövődmények korai felismeréséhez.
Multicisztás vese
Tünet: A pici hasának tapintásakor az orvosnak feltűnhet a hasüregben tapintható dudoros elváltozás, vagy ultrahang vizsgálat során fedezik fel.
Ok: Az egyik oldali vese helyén veseszövetet nem tartalmazó, sok kis cisztával (üreges tömlővel) teli szövet található.
Általában spontán felszívódik és a vesehiányos állapotnak megfelelő kép alakul ki. A funkcióját az ép vese jól ellátja, természetesen erre az egy vesére fokozottan vigyázni kell. Ha ritkán a multicisztás vese nem szívódik fel, akkor sebészileg szokták eltávolítani.
Policisztás vese
Tünet: Ultrahang vizsgálat során látható elváltozás, melyet az öröklődő hajlam miatt újszülöttkorban elvégeznek.
Ok: Öröklődő vesebetegség. Két fajta megjelenési formája van. A súlyosabb forma már újszülöttkorban jelentkezik, amikor is mindkét vesében számtalan sok kis ciszta van, és a vesék szinte kitöltik a hasüreget. A súlyos veseelégtelenség miatt végzetes kimenetelű megbetegedés. A betegség másik típusa általában 10-20 éves kor között okoz tüneteket, de előfordulhat, hogy már látszanak ciszták a veséken újszülöttkorban is. Ilyen esetekben a vesében van jól működő veseállomány is, a vesefunkció romlása, a magas vérnyomásbetegség kialakulása akkor következik be, amikor a ciszták már elsorvasztják ezeket a funkcionáló részeket. Ilyenkor (már felnőtt korban) veseelégtelenség léphet fel, mely miatt vesepótló kezelés, vagy veseátültetés válik szükségessé.
A policisztás beteg vesefunkciójának folyamatos ellenőrzése és a szövődményes állapotok kezelése a gondozás feladata.
Hidronefrózis
Tünet: A magzati vagy születés után elvégzett ultrahang vizsgálat kapcsán egyik vagy mindkét vesemedencének különböző mértékű tágulata látszik. A vesemedence tágulat következtében a veseállomány különböző fokban elvékonyodhat.
Ok: A húgyúti rendszer valamelyik szakaszán meglévő anatómiai szűkület miatt az érintett oldalon a vesékben képződött vizelet elfolyása akadályozott. A vizeletpangás következtében kitágul a vesemedence, a benne megnövekvő nyomás pedig pusztíthatja a körülötte lévő veseállományt.
Képalkotó vizsgálatok segítségével ki kell deríteni, hogy a húgyúti rendszer melyik részén található a szűkület, és azt műtétileg meg kell szűntetni, amennyiben jelentős elfolyási akadályt képez. Amennyiben nincs nagy vizeletpangás a vesékben, akkor állandó vizeletfertőtlenítő hatással bíró gyógyszerek szedése mellett a fertőzések megelőzése a cél, és a vesemedence-tágulatot rendszeresen ellenőrzik a gondozás során.