fbpx
Fogzás
Fogzás: Tippek a fájós íny megnyugtatásához

A túlzott nyáladzás, a nyűgösség és sírás a fogzást kimerítővé tehetik a babák és a szülők számára egyaránt. Itt van néhány információ, ami segíthet enyhíteni a fájdalmat – minden érintett számára.

Mi a szokásos?

Bár az időzítés széles skálán mozog, a babáknál átlagosan körülbelül 6 hónapos korukban bújnak elő az első fogak. Elsőként általában a két alsó elülső fog (alsó középső metszőfogak) jelenik meg, ezt követi a két felső elülső fog (felső középső metszőfogak), de széles változatosság fordulhat elő.

A fogzás klasszikus jelei és tünetei a következők lehetnek:

  • Túlzott nyáladzás
  • Tárgyak rágcsálása
  • Nyűgösség vagy ingerlékenység
  • Fájó vagy érzékeny íny
  • Enyhe hőemelkedés – de nem láz

Sok szülő azt gondolja, hogy a fogzás lázat és hasmenést okoz, de a kutatók szerint ezek a tünetek nem a fogzás jelei. Ha a baba végbélhőmérséklete eléri a 38 °C-ot, vagy hasmenése van, érdemes konzultálni a gyermekorvossal.

Hogyan enyhíthető a fájó ínyt?

Ha a fogzó baba kényelmetlenül érzi magát, érdemes kipróbálni ezeket az egyszerű tippeket:

  1. Masszírozzuk a baba ínyét. Használjunk tiszta ujjat vagy nedves gézt masszírozáshoz. A nyomás enyhítheti a fájdalmát.
  2. Tartsuk hűvösen az ínyt. Egy hideg kanál vagy hűtött – de nem fagyasztott – rágóka megnyugtathatja a baba ínyét. Ne legyen semmiképpen cukros „finomságokba” mártva, hogy megelőzzük a fogszuvasodást.
  3. Vény nélkül kapható fájdalomcsillapító készítmények. Ha a pici különösen nyűgös, esetenként megfontolható fájdalomcsillapító adása, de semmiképpen ne legyen belőle rendszer.

Mely kezeléseket kerüljük?

A biztonság érdekében kerüljük el a következőket:

  • Vény nélkül kapható szerek, beleértve a homeopátiás fogzási tablettákat is. A helyi gélek és fogzási készítmények előnyei nem bizonyítottak. Az elmúlt években néhány homeopátiás készítmény laboratóriumi elemzése során a belladonna nevű összetevő a megadottnál nagyobb mennyiségben volt jelen, ami görcsrohamokat és légzési nehézségeket okozhat.
  • Fogzási gyógyszerek, amelyek benzokaint vagy lidokaint tartalmaznak. Ezek a fájdalomcsillapítók károsak lehetnek a baba számára, ne használjuk őket! A benzokain az ún. methemoglobinémiához vezethet, mely a vörösvértestek oxigénszállító képességének csökkenését okozza, míg a lidokain szívproblémát és idegrendszeri görcsöt válthat ki.
  • Fogzási nyakláncok, karkötők vagy bokaláncok. Ezek az eszközök a fulladás, fojtás, szájsebek és fertőzés kockázatát hordozzák magukban, viszont a fájdalomra nem hatnak.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A fogzást általában otthon is lehet kezelni. Forduljunk orvoshoz, ha a baba rendkívül nyűgös, vagy ha akadályoztatott az evésben vagy ivásban. Ilyen esetekben fény derülhet a fogzáson kívüli okokra is.

Hogyan gondoskodjunk a baba új fogairól?

Naponta kétszer töröljük át a baba ínyét egy puha, tiszta ruhával – reggeli után és lefekvés előtt. Ez segíthet eltávolítani az ételmaradékokat és a baktériumokat a pici szájából.

Amikor megjelennek az első fogak, használjunk egy kis, puha sörtéjű fogkefét, és naponta kétszer tisztítsuk meg vele a kis fogakat. Amíg a gyermek meg nem tanulja kiköpni – körülbelül 2-3 éves korában – használjunk egy rizsszem méretű foltot fluoridos fogkrémből. Később, amikor a gyermek eléri a 2-3 éves kort, válthatunk borsónyi méretű fogkrém mennyiségre.

Fontos, hogy a rendszeres fogápolás segít megalapozni az egész életen át tartó egészséges fogakat és ínyt.