fbpx

Struma

Struma vagy másik nevén golyva a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, de a pajzsmirigyfunkció a nagyobbodás ellenére lehet normális, alul-, vagy túlműködő egyaránt.

I. fokú a struma: ha normális fejtartás mellet nem látható, de ha a gyermek hátraszegi a fejét, akkor igen.

II. fokú struma: jól látszik már normális fejtartás mellett is.

III.fokú struma: feltűnően nagy méretű.   

Gyermekkori jódhiányos struma

Iskoláskorban, serdülőkorban gyakoribb, lányok körében figyelhető meg gyakrabban. Általában a pajzsmirigy duzzanata feltűnik a gyermeknek, szülőnek, vagy iskolai szűrővizsgálaton fedezi fel a vizsgáló orvos.

Az elégtelen jódfelvétel miatt (kevés az ivóvíz, növények jódtartalma) a pajzsmirigy a normális pajzsmirigyszintet azáltal biztosítja, hogy felgyorsulnak a pajzsmirigyhormon képződésének lépései, és ezzel együtt megnő a pajzsmirigy tömege is.

A kivizsgálás során igazolható a jódhiányos struma, melyet pajzsmirigyhormon és jód adásával lehet kezelni. Megelőzés céljából jódozott konyhasó fogyasztása javasolt.

Krónikus pajzsmirigygyulladás

Lányok körében 4-5-ször gyakrabban fordul elő a pajzsmirigy kissé érzékeny, egyenetlen megnagyobbodása, mely aszimmetrikus is lehet. A gyermek családjában gyakori a pajzsmirigybetegség. A pajzsmirigyfunkció csökkenését eredményezheti.

Autoimmun betegség, a szervezet saját pajzsmirigyének alkotóelemei ellen ellenanyagot termel, ami a pajzsmirigyszövet gyulladását, pusztulását okozza, emiatt hormonpótlással kezelik.

Graves-Basedow-kór (pajzsmirigy túlműködés)

Kezdetben a gyermek hangulati labilitása, ingerlékenysége, iskolai teljesítményének hanyatlása tűnhet fel. A gyermek testsúlya jó étvágy mellett csökken, izzadékonyságra panaszkodik. Szívműködése szaporább, melyet heves szívdobogásként élhet meg. Csökken a meleggel szembeni tűrőképesség, és gyakoriak a hasmenéses panaszok. A gyermek tenyere nyirkos, kinyújtott ujjakon finom remegés látható. Jellemző lehetnek a betegség szemtünetei is: ritka pislogás, tág szemrés. Lefelé tekintéskor a felső szemhéj elmarad, a szembogár felett a szemfehérje kilátszik.

Autoimmun betegség, a pajzsmirigy bizonyos alkotóelemei ellen ellenanyagok termelődnek.

Kezelésekor a céla fokozott pajzsmirigyhormon termelés gyógyszeres visszaszorítása, sikertelensége, vagy nagy struma esetén műtét, mely során a pajzsmirigy egy részét eltávolítják.

Göbös struma

A pajzsmirigy egyenetlen megnagyobbodása jellemzi, tapintásakor göböt lehet érezni. A pajzsmirigy fejlődési rendellenessége, tályog, ciszta (folyadékkal teli hámtömlő), jóindulatú hormontermelő daganat, ritkán esetleg rosszindulatú tumor lehet a háttérben.

A kezelés a kóroktól függ, tályog és rosszindulatú daganat kezelése sebészi, a cisztát sokszor elég csak leszívni, míg hormontermelő daganat esetén gyógyszeres kezelés is elegendő.

Csökkent pajzsmirigyfunkció

Veleszületett csökkent pajzsmirigyfunkció esetén feltűnő lehet az elhúzódó sárgaság. A baba nehezen etethető, lusta, nem mutat érdeklődést a környezete iránt. Nyelve megnagyobbodott, ezért légzése hangosabb lehet. Feltűnően sokat alszik, gyakran kínozza őt székrekedés. A has elődomborodó, többnyire köldöksérv is látszik. A növekedés leáll, a végtagok rövidek, az arc kerek, püffedt.

A szerzett pajzsmirigyfunkció csökkenés főleg serdülőkorban és lányoknál szokott előfordulni. Kezdetben a pajzsmirigy duzzanata tűnhet fel, de a hormonhiány jelei kevésbé észlelhetők.

A pajzsmirigy hormontermelésének hiánya, vagy a pajzsmirigyhormonokra való szöveti érzéketlenség okozza. A hormontermelés hiányának hátterében lehet a pajzsmirigyfunkciót serkentő hormon hiánya, a pajzsmirigy fejlődési rendellenessége, jódhiány, pajzsmirigy hormontermelő képességének zavara, autoimmun betegség, gyógyszermellékhatás, sugárterápia mellékhatása, a sejtek érzéketlensége a pajzsmirigy-hormonra.

A veleszületett esetek kiszűrésére minden újszülöttet vizsgálnak már az újszülött osztályokon. Igazolt pajzsmirigyhormon csökkenés esetén hormonpótlás és rendszeres gondozás szükséges.